De er DJ’s, rappere og modeller, men det kan gå galt: "Det er akavet, når politikerne prøver at være sjove"

14. juni 2025 kl. 09.30
ALLINGE: Den radikale leder, Martin Lidegaard, "dyster" i en DJ-battle mod partifællen Samira Nawa torsdag aften. De konkurrerer med popgruppen Aphaca, der spiller på Hovedscenen ikke ret langt derfra, så teltet er mere end halvtomt.
Dyster er så meget sagt, for de to Radikale står mest ved siden af hinanden med shades på og danser med på den musik, en DJ styrer fra pulten.
Det viser sig, at det ikke er helt ufarligt at DJ’e. Samira Nawa snubler og falder på et tidspunkt over en højttaler. Hun kommer dog hurtigt op igen og fester videre.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Civilsamfund kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Civilsamfund
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling


































