Om
Jakob Skyggebjerg Kjær
Ask Ellebjerg
Rasmus Emborg
Jakob Skyggebjerg Kjær
Ask Ellebjerg
Rasmus EmborgUng radikal vinder DM i debat: "Man kan mærke, at du elsker at debattere"

14. juni 2025 kl. 17.17
En af Folkemødets faste indslag er DM i debat, hvor det lørdag eftermiddag blev Radikal Ungdoms næstformand, Jakob Skyggebjerg Kjær, der kunne løfte trofæet og lade sig hylde af et solbeskinnet publikum i Allinge på Bornholm.
Da Jakob Skyggebjerg Kjær blev udråbt som vinder af dommerne, løb sidste års vinder, Sofie Mosgaard, op og kvitterede med et stort kys til sin kæreste, der nu også kan kalde sig Danmarks bedste debattør og overtage trofæet fra Mosgaard.
"Jeg er virkelig glad for, at jeg får lov til at efterfølge min søde kæreste, Sofie, så vi kan blive ved med at være i tvivl om, hvem der er danmarksmester i debat hjemme på matriklen," lyder det fra Jakob Skyggebjerg Kjær i en pressemeddelelse fra DUF.
{{toplink}}
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Civilsamfund kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Civilsamfund
Læs også
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling



































