En af Danmarks største interesseorganisationer og patientforeninger, Diabetesforeningen, skifter nu formand. Det skriver Diabetesforeningen i en pressemeddelelse til Altinget.
Professor Torsten Lauritzen blev ved et kampvalg lørdag 25. maj valgt af foreningens repræsentantskab som ny formand. Det skete med 48 stemmer mod 43 stemmer til den hidtidige formand, Truels Schultz.
Torsten Lauritzen ser frem til at sætte sit præg på Diabetesforeningen, som er en af Danmarks største patientforeninger og interesseorganisationer med 92.000 medlemmer.
"Jeg brænder for sagen, og jeg vil kæmpe for at være jeres stemme. Jeg glæder mig til at stå i spidsen for en stærk og slagkraftig forening og bygge videre på de flotte resultater, Diabetesforeningen allerede har opnået," siger Torsten Lauritzen.
Den nye formand er professor, dr.med., og tidligere praktiserende læge. Han er 68 år og har en omfattende forskerkarriere bag sig inden for netop diabetes. Han fungerer fortsat som professor to dage om ugen på Aarhus Universitet. Indtil for fire år siden drev han samtidig en lægepraksis i Ebeltoft. Torsten Lauritzen var fra 2015 til 2017 lægefaglig chefrådgiver i Diabetesforeningen.
Valget foregik på Diabetesforeningens repræsentantskabsmøde i Odeon Kongrescenter i Odense lørdag 25. maj.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Afsløring får styrelse til at undersøge millionstøtte til center for voldsofre
- LA reagerer på Altinget-afsløring: Vi skylder udsatte borgere mere end flotte powerpoints og gode ansøgninger
- DF lokker med billig benzin for at få støtte til borgerforslag. Ekspert kalder det ”mild form for bestikkelse”
- Udkantsdanmark er klar, når sirenen lyder. Københavnere tager nok på café
































