Sine Gregersen
Louise Glerup AnerDirektør i Lev Uden Vold stopper efter uenighed med bestyrelsen

Ved udgangen af januar stopper Sine Gregersen som direktør i Lev Uden Vold efter næsten tre år.
Organisationen oplyser i en pressemeddelelse, at beslutningen er truffet på baggrund af uenighed mellem direktøren og bestyrelsen om Lev Uden Volds strategi.
Den afgående direktør bekræfter selv i et LinkedIn-opslag, at hendes afgang skyldes uenigheder med bestyrelsen.
"Jeg er meget stolt af de resultater, jeg sammen med Lev Uden Volds dygtige medarbejdere og ledere har skabt de seneste tre år og er taknemmelig over det aftryk, jeg har fået lov til at være med til at sætte på voldsområdet," skriver Sine Gregersen i opslaget. "Nu er tiden kommet til at jeg skal prøve kræfter med nye udfordringer. Jeg tager mange gode erfaringer og bekendtskaber med mig og er spændt på, hvad fremtiden bringer."
Sine Gregersen stopper i Lev Uden Vold med øjeblikkelig virkning. Videnscenterchef Louise Glerup Aner er indsat som konstitueret direktør, indtil en ny direktør er fundet.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling



























