Djøfs lederpris blev første gang uddelt i 2017 og er nu uddelt for anden gang.
36-årige Malou Mousten Dyhr Toft er dette års modtager af prisen. Hun er underdirektør i Milestone Systems, som er blandt verdens førende leverandører af videoovervågningssoftware, der baserer sig på en åben platformsteknologi.
Det skriver Djøf.
Djøfs lederpris tildeles til et ledelsestalent, der har skabt resultater, og som er med til at skabe vækst i det danske erhvervsliv.
”Malou forstår, at ledelseskommunikation er helt centralt for, at den moderne leder kan lykkes, og her har hun et stort register at spille på. Hun er god til at høre, når noget er ”out of tune” og har modet til at stille de ubehagelige spørgsmål og hele tiden finde nye veje og muligheder,” siger Henrik Funder, formand for Djøf Privat og juryformand om valget af Malou Mousten Dyhr Toft som modtager af lederprisen 2018.
Hun er uddannet master i forvaltning af innovation og forretningsudvikling fra CBS i 2008. Malou Mousten Dyhr Toft har tidligere i karrieren været ansat gennem samlet 17 år i Telenor, hvor hun har haft flere forskellige stillinger, senest som markedsdirektør for Telenor Erhverv. Hun har blandt andet haft topstillinger i telekommunikationsselskabets afdelinger i Sverige, Myanmar og Thailand.
Juryen bag uddelingen af lederprisen 2018 består af følgende medlemmer:
- Henrik Funder, formand Djøf Privat og formand for juryen
- Pui Ling Lau, vicedirektør, Realdania
- Jesper Eigen Møller, bestyrelsesformand, Brøndbyernes IF
- Morten Falkenberg, administrerende direktør, Nobia Group og næstformand i Velux
- Anne Mette Dissing-Immerkaer, partner, Heidrick og Struggles
- Britta Borch Egevang, direktør, Djøf.
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Vi kritiserer politikere for at være populister, mens vi labber deres fordummende synspunkter i os
- Røde Kors startede som en bragende fiasko på Dybbøls slagmark, men kom til at forme det danske velfærdssamfund
- Giver det magt at have statsministerens nummer i sin mobil? Ikke nok, hvis man spørger Anders Ladekarl


























