EL-profil vil være natur-præsident

Når Danmarks Naturfredningsforening til april skal vælge ny præsident, bliver det med en yderst profileret person på stemmesedlen.
Enhedslistens markante miljø- og klimaordfører, Maria Reumert Gjerding, skiver på Facebook, at hun er kandidat til foreningens øverste post.
”Den 7. april er der valg til posten som præsident i Danmarks Naturfredningsforening, og jeg har besluttet mig for at stille op,” skriver hun.
Det fremgår også, at hun bliver bakket op af den siddende præsident, Ella Maria Bisschop-Larsen.
De fleste, der har fulgt mig og mit politiske arbejde, ved, at jeg brænder for naturen, miljøet og klimaet helt ind i hjertet. Det har været min drivkraft hele mit liv.
Maria Reumert Gjerding (EL)
Miljøordfører
”Det har været vigtigt for min beslutning, at jeg i løbet af den seneste tid af gode folk i og omkring Danmarks Naturfredningsforening er blevet opfordret til at kandidere til præsidentposten. Ligesom det er helt afgørende for mig, at den nuværende præsident Ella Maria Bisschop-Larsen bakker mig op,” skriver Maria Reumert Gjerding.
Brænder for det grønne
Hvis hun bliver valgt til ny præsident, betyder det samtidig farvel til Folketinget. Maria Reumert Gjerding har siddet i Folketinget for Enhedslisten siden valget i 2015, hvor hun har haft ansvaret for partiets grønne områder.
”De fleste, der har fulgt mig og mit politiske arbejde, ved, at jeg brænder for naturen, miljøet og klimaet helt ind i hjertet. Det har været min drivkraft hele mit liv,” skriver Maria Reumert Gjerding og fortsætter:
”Det har været min drivkraft ind i politik, og det er den samme drivkraft, der nu får mig til at gribe efter muligheden for at stå i spidsen for vores største og stærkeste natur- og miljøorganisation og kæmpe for naturen i en bred, folkelig bevægelse med 130.000 medlemmer.”
Det grønne engagement stammer i øvrigt helt tilbage fra barndommen, hvor Maria Reumert Gjerding tegnede dødningehoveder på mælkekartonen, hvis den ikke var økologisk.
Det kan du læse mere om i dette portræt fra foråret 2017.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling


























