EU truer med retssag: Drop særlig skatterabat til danske ngo’er

15. maj 2020 kl. 10.00
Der sker ifølge Europa-Kommissionen en forskelsbehandling, når de udenlandske almenvelgørende organisationer bliver beskattet af den kapital, som de modtager fra danske virksomheder, mens de danske organisationer ikke gør.
Anders Nørgaard Laursen
Professor ved Juridisk Institut under Aarhus Universitet
Europa-Kommissionen vil have Danmark til at stoppe med at forskelsbehandle danske og europæiske velgørende organisationer.
Derfor har EU-organet nu åbnet en sag mod Danmark.
Som reglerne er i dag, bliver danske velgørende organisationer skattefritaget for overskud på deres danske aktier. Til sammenligning skal velgørende organisationer fra resten af EU samt EØS-lande betale mellem 15 og 22 procent i skat af udbyttet.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Civilsamfund kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Civilsamfund
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Afsløring får styrelse til at undersøge millionstøtte til center for voldsofre
- LA reagerer på Altinget-afsløring: Vi skylder udsatte borgere mere end flotte powerpoints og gode ansøgninger
- DF lokker med billig benzin for at få støtte til borgerforslag. Ekspert kalder det ”mild form for bestikkelse”
- Udkantsdanmark er klar, når sirenen lyder. Københavnere tager nok på café

































