Få overblikket: Disse ministre fortsætter ikke i den nye SVM-regering

15. december 2022 kl. 10.33
Det står nu klart, at SVM-regeringssamarbejdet kommer til at koste ni S-ministre jobbet. Det drejer sig blandt andet om erhvervs- og udenrigsministrene, hvis ressortområder i stedet falder i hænderne på Moderaterne og Venstre.
Flere tidligere S-regeringsministre fortsætter i den nye regering i nye ressortområder, når ministerlisten går fra 20 til at tælle 23 ministre.
Af de ni socialdemokrater, der ikke fortsætter som ministre, er otte fortsat i Folketingsgruppen. Forhenværende udenrigsminister Jeppe Kofod (S) blev ikke genvalgt 1. november.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Civilsamfund kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Civilsamfund
Indsigt
Søren Møller69 årI dag
Bestyrelsesformand, DGI Byen, medejer og bestyrelsesformand, Water and Wellness, bestyrelsesformand, Randers Idrætshaller
Folmer Teilmann85 årI dag
Fhv. landsdommer (1993-2010) og retsformand (2003-10), fhv. advokat (1972-1993)- Zaklina Rajovic32 år
I dag
forperson for Mino Danmark
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling































