Fond klar med check på 30 millioner: Vil styrke hjælp til tidligere anbragte

15. november 2019 kl. 04.55
Bikubenfonden har besluttet at afsætte 30 millioner kroner til indsatser, der skal hjælpe tidligere anbragte unge.
Det sker på baggrund af en ny rapport, som tegner et mistrøstigt billede af anbragte unges overgang til voksenlivet. Man har interviewet 18 unge, som blandt andet fortæller, at de mangler relationer og oplever det offentlige system som en labyrint.
"Sådan en rapport kan man jo enten vælge at lade blive stående på hylden, eller man kan vælge at gøre noget. Og det har vi så valgt at gøre i Bikubenfonden ved at allokere 30 millioner kroner til at kunne arbejde videre med de her problemstillinger," fortæller Sine Egede, der er chef for socialområdet i Bikubenfonden.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Civilsamfund kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Civilsamfund
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling



























