Bliv abonnent
Annonce
Om  
Muneeza Rosendahl

Foreningen Nydansker får ny direktør

7. oktober 2021 kl. 08.18

Fra 1. november 2021 kommer Muneeza Rosendahl til at være direktør i Foreningen Nydansker. 

Foreningen Nydansker er en non-profit organisation, der har til formål at skabe mangfoldighed og rammer for en vellykket integration på det danske arbejdsmarked.

Rosendahl har tidligere arbejdet med inklusion og diversitet, blandt andet i sin seneste stilling som specialkonsulent i beredskabet i Frederikssund.

Nu glæder hun sig til at gøre en forskel på nationalt plan. 

“Jeg glæder mig rigtig meget til at skulle arbejde for at skabe bedre og mere lige adgang til arbejdsmarkedet for alle. Mangfoldighedsarbejdet har en stor plads hos mig, og jeg glæder mig til at kunne være med til at tegne Foreningen Nydansker både udadtil og indadtil,” fortæller Muneeza Rosendahl på LinkedIn.

Rosendahl er uddannet fra Københavns Universitet, hvor hun har taget en master i tværmedial kommunikation.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026