Bliv abonnent
Annonce
Om  
Mads Andersen Høg
Anna Bjerre

Rådgivningsdanmark finder ny frontfigur

Udviklingschef i KFUK's Sociale Arbejde Mads Andersen Høg er udpeget som ny forperson for brancheforeningen Rådgivningsdanmark.
Udviklingschef i KFUK's Sociale Arbejde Mads Andersen Høg er udpeget som ny forperson for brancheforeningen Rådgivningsdanmark.Foto: Pressebillede
20. maj 2026 kl. 16.00

Rådgivningsdanmark har fundet deres nye forperson i Mads Andersen Høg, der er udviklingschef i KFUK's Sociale Arbejde. 

"Civilsamfundet spiller en stadig større rolle i løsningen af sociale velfærdsopgaver. Organisationerne løfter opgaver, ingen andre gør. Det initiativ og den skaberkraft, der kommer fra dem, er helt unik, og noget vi skal værne om," siger Mads Andersen Høg. 

Mads Andersen Høg har været næstforperson i Rådgivningsdanmark siden maj 2024. Han efterfølger stifter og direktør i Girltalk Anna Bjerre, der takker af efter fire år som forperson.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026