
18. september 2024 kl. 16.30
*Artiklen er opdateret 22/9 med oplysningen om, hvorfor Rasmus Edelberg stopper som formand.
Rasmus Edelberg stopper som formand for Skole og Forældre efter seks år på posten.
Det meddeler Forældre og Skole på LinkedIn.
Rasmus Edelberg oplyser til Altinget, at han ikke stiller op til dette års landsmøde, fordi hans yngste barn forlader folkeskolen næste år.
I samme ombæring med nyheden om Rasmus Edelbergs exit skriver Skole og Forældre at, at den fremtidige formand i organisationen skal varetage formandsopgaven på fuld tid.
Forældre og Skole vælger ny formand på landsmødet, der afholdes på Nyborg Strand 22. og 23. november.
Læs også
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack ElholmHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Tårerne flød, da Engel-Schmidt forlod Kulturministeriet og tog sine gode forbindelser med
- Her er de nye regeringsudvalg



























