Bliv abonnent
Annonce

Fra fond til forsker: Holdspil skal overvinde ensomhed og livsstilssygdomme

Bevillingen på 28,5 millioner kroner betyder, at Center for Holdpil og Sundhed nu skal tackle brede samfundsmæssige problemstillinger.
Bevillingen på 28,5 millioner kroner betyder, at Center for Holdpil og Sundhed nu skal tackle brede samfundsmæssige problemstillinger.Foto: Asger Ladefoged/Ritzau Scanpix
26. august 2019 kl. 04.00

Kan holdspil være med til at løse store samfundsmæssige udfordringer som ensomhed, livsstilssygdomme og dalende idrætsdeltagelse blandt unge?

Det håber Nordea-fonden, der netop har uddelt 28,5 millioner til Center for Holdspil og Sundhed (CHS) på Københavns Universitet. 

Uddelingen betyder, at CHS fremover skal koncentrere sig om at "udvikle holdspilsbaserede koncepter, der kan løse brede samfunds- og sundhedsmæssige udfordringer," lyder det i en pressemeddelelse fra Nordea-fonden.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026