Fra fond til forsker: Støtte til fertilitetsforskning og mellemlange uddannelser

Foto: Asger Ladefoged/Ritzau Scanpix
17. december 2018 kl. 04.45
Fra fond til forsker er tilbage efter en uges tomgang med bevillingsnyt fra civil- og videnssamfundet.
Og vi lægger stærkt fra land med en bevilling på 2,1 millioner danske kroner til forskning blandt mellemlange uddannelser. Det er Steno Diabetes Center Copenhagen (SDCC), der står bag donationen.
Ifølge diabetescentret er motivet, at alle faggrupper, der beskæftiger sig med diabetes, skal have mulighed for at bidrage til udvikling af nye behandlinger, således at SDCC kan fastholde sin førerposition inden for området.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Civilsamfund kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Civilsamfund
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling
- Amnesty: Vores frihed kan ikke længere tages for givet
- Vi kritiserer politikere for at være populister, mens vi labber deres fordummende synspunkter i os
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Krige og katastrofer kan forene forsikringsbranchen, fonde og civilsamfundet i nyt interessefællesskab
- Skoleelever skal lære at skændes ordentligt. Også med dem, de ikke respekterer






















