Glad Fonden henter chef hos Nationalmuseet

17. marts 2026 kl. 17.28
Inga Paulsen Albertsen stopper på Nationalmuseet efter fem år som programchef. Det oplyser hun i et opslag på Linkedin.
Hun skal i stedet være ny uddannelseschef for Glad Fonden. En stilling, der indebærer at sikre lige adgang til uddannelse og arbejde til unge med kognitive funktionsnedsættelser.
"Min største opgave er sammen med mine nye kolleger og chefer at fortsætte arbejdet for at få permanentgjort FLEX uddannelsen. Ligesom GLAD Fonden tror jeg nemlig på, at et mangfoldigt arbejdsmarked er et bedre arbejdsmarked," skriver Inga Paulsen Albertsen i opslag.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Civilsamfund kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Civilsamfund
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Afsløring får styrelse til at undersøge millionstøtte til center for voldsofre
- LA reagerer på Altinget-afsløring: Vi skylder udsatte borgere mere end flotte powerpoints og gode ansøgninger
- DF lokker med billig benzin for at få støtte til borgerforslag. Ekspert kalder det ”mild form for bestikkelse”
- Udkantsdanmark er klar, når sirenen lyder. Københavnere tager nok på café

































