Her er vinderen af Egmont Fondens jubilæumspris

5. maj 2020 kl. 04.55
Den nuværende krise aktualiserer betydningen af den indsats, Børn, Unge og Sorg yder.
Henriette Christiansen
Direktør i Egmont Fondens Støtte- og bevillingsadministration
Egmont Fonden har besluttet at tildele sin store jubilæumspris til organisationen Børn, Unge og Sorg. Prisen gives i anledningen af fondens 100 års fødselsdag og flankeres af en bevilling på en million kroner.
"Vi har i lang tid haft et samarbejde med organisationen, og de har vist, at de yder støtte af høj kvalitet til børn og unge, som er ramt af sygdom og sorg i deres familie," siger direktør Henriette Christiansen, som er direktør i Egmont Fondens Støtte- og bevillingsadministration.
Hun peger samtidig på, at Børn, Unge og Sorgs oprettelse af en corona-hotline understreger, at organisationen fortjener prisen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Civilsamfund kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Civilsamfund
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling



























