
12. november 2024 kl. 10.55
Det er to velkendte ansigter, der vil gå efter formandsposten i Skole og Forældre.
Den ene kandidat er nuværende næstformand i Skole og Forældre, Regitze Spenner Ishøy, mens den anden er forperson for Skole og Forældre Frederiksberg, Rikke Alice Bille.
Der kan dog stadig nå at blive opstillet flere kandidater. Fristen for tilmelding er nemlig først til Skole og Forældres landsmøde 23. november 2024, hvor selve valghandlingen finder sted.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Civilsamfund kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Civilsamfund
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling



























