Kritiseret Coop-formand: “Ikke altid en fordel, at vi diskuterer i pressen"

6. februar 2018 kl. 04.50
I andre virksomheder vil man også have en strategidiskussion. Men den vil man ikke dele med omverdenen.
Lasse Bolander
Formand, Coop
2017 blev ikke et udpræget stille år i Coop-organisationen.
Man havde syngende skænderier om den nye strategi. En økologikampagne medførte hård kritik internt og i omverden fra blandt andre Landbrug & Fødevarer.
Og i slutningen af året meddelte brugsforeningerne så, at de går til kampvalg mod den siddende formand, Lasse Bolander, når han er på genvalg til foråret. Man er både utilfreds med ledelsen og omsætningen.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Civilsamfund fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Civilsamfund
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Afsløring får styrelse til at undersøge millionstøtte til center for voldsofre
- LA reagerer på Altinget-afsløring: Vi skylder udsatte borgere mere end flotte powerpoints og gode ansøgninger
- DF lokker med billig benzin for at få støtte til borgerforslag. Ekspert kalder det ”mild form for bestikkelse”
- Udkantsdanmark er klar, når sirenen lyder. Københavnere tager nok på café
































