Nordea-fonden halverer bevilling til KU-forskningscenter

29. juni 2018 kl. 04.30
Nordea-fonden støtter Center for Sund Aldring ved KU med en bevilling på 78 millioner kroner.
Centeret, som har været finansieret af Nordea-fonden siden oprettelsen, modtager dermed kun halvdelen af den støtte, som er modtaget ved de seneste uddelinger fra fonden.
"Det er mindre end tidligere, ja, men Center for Sund Aldring har vist, at de kan få støtte til forskning fra andre kilder," siger Henrik Lehmann Andersen, direktør i Nordea-fonden.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Civilsamfund kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Civilsamfund
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling

































