Anna Cecilia Frellsen
Birgitte Qvist-SørensenNy fondsstøttet ekspertgruppe skal rådgive om global sundhed

Alliance for Global Sundhed er en nyetableret uafhængig alliance, der samler aktører fra civilsamfundet, den private sektor, fonde og forskningsinstitutioner, med det formål, at gøre Danmark til et forgangsland indenfor global sundhed.
I den forbindelse har alliancen nedsat en ekspertgruppe, der skal arbejde for at indfri den ambition.
Det skriver Alliance for Global Sundhed i en pressemeddelelse.
Ekspertgruppen er støttet af Bill & Melinda Gates Foundation og Open Philantrophy og består af ni eksperter indenfor global sundhed, udviklingsbistand og finansiering:
- Angela Chang, lektor, SDU
- Anna Frellsen, CEO, Maternity Foundation
- Birgitte Qvist-Sørensen, professionelt bestyrelsesarbejde
- Haifaa Awad, læge og forperson, Mellemfolkeligt Samvirke
- Justice Nonvignon, teknisk direktør, Management Sciences for Health & Professor, University of Ghana
- Steven L. B. Jensen, Seniorforsker, Institut for Menneskerettigheder
- Tobias Alfvén, Professor, Karolinska Institutet
- Ulla Elisabeth Müller, Direktør, FN’s Befolkningsfonds nordiske repræsentationskontor (UNFPA)
- Vibeke Brix Christensen, medicinsk humanitær rådgiver, Læger Uden Grænser
Ekspertgruppen skal udarbejde anbefalinger til, hvordan Danmark kan styrke sin position indenfor global sundhed.
Dette gælder især indenfor områderne seksuel og reproduktiv sundhed, universel sundhedsdækning og vacciner, som Danmark tidligere har arbejdet med.
Ekspertgruppen vil præsentere en rapport med anbefalinger 5. december i år.
- Røde Kors startede som en bragende fiasko på Dybbøls slagmark, men kom til at forme det danske velfærdssamfund
- Giver det magt at have statsministerens nummer i sin mobil? Ikke nok, hvis man spørger Anders Ladekarl
- Generalsekretær: Foreningslivet er ikke nostalgi og kulturarv. Det er samfundskritisk infrastruktur
- Navneskifte på civilsamfundsuddannelse giver håb om flere ansøgere: “Det er stadig fugle på taget”
- Ny ordfører vil fremme lokalmedier og foreningsliv: “Hverdagskulturen skal styrkes”





















