Ny millionpulje skal hjælpe udsatte ind i foreningslivet

29. oktober 2019 kl. 04.55
Der kommer sådan nogle puljer med års mellemrum, og man starter forfra hver gang.
Bjarne Ibsen
Professor, SDU
Med en pulje på 19,2 millioner kroner vil regeringen nu forsøge at hjælpe flere socialt udsatte ind i foreningsidrætten.
"Vi ønsker, at flest muligt dyrker sport. Både af sundhedsmæssige årsager, men også af sociale og fællesskabsmæssige årsager," siger fungerende kulturminister Rasmus Prehn (S).
Pengene kommer fra satspuljeaftalen for 2019 på beskæftigelsesområdet og skal ses i lyset af nedslående tal fra Idrættens Analyseinstitut. Blot 17 procent af kontanthjælpsmodtagerne er aktive i foreningsidrætten, mens de tilsvarende tal er 54 procent for faglærte og 69 procent for funktionærer.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Civilsamfund kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Civilsamfund
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Røde Kors startede som en bragende fiasko på Dybbøls slagmark, men kom til at forme det danske velfærdssamfund
- Giver det magt at have statsministerens nummer i sin mobil? Ikke nok, hvis man spørger Anders Ladekarl
- Generalsekretær: Foreningslivet er ikke nostalgi og kulturarv. Det er samfundskritisk infrastruktur



















