Nye ejere skal videreføre Grønbechs Hotel

16. september 2022 kl. 10.30
Efter otte år er det slut med hoteldrift i Alrow Media, som udgiver Altinget og Mandag Morgen.
Alrow Media har solgt Grønbechs Hotel til Grønbechs Hotel I/S, der er ejet af en kreds af danske købere med stor forkærlighed for Bornholm. De vil videreføre hotellet i samme ånd og overvejer samtidig at etablere cykelhotel.
Som en del af aftalen vil Altinget og Mandag Morgen de kommende år fortsat drive hotellet under Folkemødet med debatter, møder og konferencer i samarbejde med de nye ejere.
{{toplink}}
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Civilsamfund kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Civilsamfund
Læs også
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Afsløring får styrelse til at undersøge millionstøtte til center for voldsofre
- LA reagerer på Altinget-afsløring: Vi skylder udsatte borgere mere end flotte powerpoints og gode ansøgninger
- DF lokker med billig benzin for at få støtte til borgerforslag. Ekspert kalder det ”mild form for bestikkelse”
- Udkantsdanmark er klar, når sirenen lyder. Københavnere tager nok på café


































