Bliv abonnent
Annonce

Store grønne organisationer mister medlemmer

Maria Gjerding, Danmarks Naturfredningsforening, var populær til Naturens Dag i september. Men hendes organisation mister medlemmer over en tiårig periode.
Maria Gjerding, Danmarks Naturfredningsforening, var populær til Naturens Dag i september. Men hendes organisation mister medlemmer over en tiårig periode.Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
14. september 2018 kl. 04.50

I dag vil vi hellere købe grøntsagskasser fra Aarstiderne end demonstrere. 

Christian Ege, fhv. sekretariatsleder, Det Økologiske Råd

Det er blevet sværere at få danskerne til at melde sig ind i de store grønne medlemsorganisationer.

Mens flere af de mindre foreninger oplever en fremgang i medlemstal, har de store og mest toneangivende organisationer mistet støtter de senere år.

Det viser en opgørelse over medlemstal, som Altinget har foretaget hos ti af landets miljø-, klima- og friluftsorganisationer. 

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026