Nyt projekt vil hjælpe anbragte unge skabe netværk

11. november 2021 kl. 13.02
Mens de fleste børn og unge kan få hjælp fra baglandet, er det ofte sværere for unge anbragt uden for hjemmet at skabe et solidt netværk.
Socialt Udviklingscenter oplyser i en pressemeddelelse, at de i samarbejde med Egmontfonden og en række sociale interesseorganisationer har iværksat et treårigt projekt, der skal give anbragte børn og unge redskaber til at skabe nære relationer og opbygge et netværk.
Projektet skal ledes af Socialt Udviklingscenter i samarbejde med foreningen Livsværk, De Anbragtes Vilkår, KFUMs Sociale Arbejde og Jysk Børneforsorg/Fredehjem. Formålet er at afprøve indsatser og redskaber på seks opholdssteder for børn og unge i alderen 12 til 22 år. Herefter er målet, at de bedste tiltag skal implementeres bredere.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Civilsamfund kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Civilsamfund
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Vi kritiserer politikere for at være populister, mens vi labber deres fordummende synspunkter i os
- Ny ordfører vil fremme lokalmedier og foreningsliv: “Hverdagskulturen skal styrkes”
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
























