Ny rapport: Sociale aktiviteter kan forbedre udsatte boligområders omdømme

Det er fordomme i begge retninger. Til festivalen mødes vi med forskellige tilgange, og derfor opdager man jo også, hvor meget man har til fælles.
Jens Munch
Bagmand, Marienlyst Park Fest
Duften af samosaer og kogte ris fra den traditionelle somaliske ret bariis iyo digaag bredte sig over området og blandede sig med lyden af trommer, indiejazz og 70’er-metal, da Marienlyst Park Fest sidste år løb af stablen i yderkanten af Aarhus.
I smørhullet mellem kolonihaver, villakvarter og det udsatte boligområde Herredsvang mødtes hundredvis af mennesker af forskellig etnicitet under mantraet “Musik, mad, mennesker”.
“Festivalen handler om musik med interkulturelle baggrunde – det, som nogen kalder verdensmusik. Den har en bred profil og blander ting, der har en baggrund eller historie,” siger Jens Munch, der er bagmanden bag den frivilligt arrangerede festival.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling
































