Rigspolitiet uddeler advarsler til politiinspektør og jurist efter mink-skandalen

Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix
20. september 2022 kl. 16.04
Rigspolitiet har meddelt i dag, at de har uddelt disciplinære advarsler til to medarbejdere i Rigspolitiet på baggrund af Minkkommissionens beretning. Det gælder politiinspektør Uffe Stormly og politiassessor og juridisk sektionsleder Birgitte Buch, som begge fik kritik i rapporten, der udkom 30. juni.
Begge er ansvarlige for at godkende det såkaldte 'actioncard', hvorigennem politiet var med til at kommunikere til minkfarmene uden for sikkerhedszonerne, at de skulle aflive deres mink.
Både Uffe Stormly og Birgitte Buch har på baggrund af deres rolle fået følgende kritik - af samme ordlyd men blot med omvendt fortegn:
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Civilsamfund kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Civilsamfund
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling



























