Søs Marie Serup Laybourn
Connie Hedegaard
Vibe KlarupSøs Marie Serup indtræder i Folkemødets bestyrelse
Efter flere års indsats i Foreningen Folkemødets bestyrelse har Connie Hedegaard valgt at udtræde af bestyrelsen for at give plads til nye kræfter.
Foreningen har den 24. marts afholdt generalforsamling, og har i den forbindelse valgt direktør i By Serup og politisk kommentator på TV 2 NEWS, Søs Marie Serup til bestyrelsen.
Søs Marie Serup har en fortid som pressechef i Venstre og som særlig rådgiver i Stats- og Finansministeriet for Lars Løkke Rasmussen. Siden 2011 har Søs Marie Serup drevet kommunikationsvirksomheden By Serup og er desuden politisk kommentator på TV 2 NEWS.
"Med Søs Marie Serup indtræder et yderst kompetent medlem i Foreningen Folkemødets bestyrelse. Hendes mangeårige erfaring inden for politisk kommunikation og rådgivning samt kendskab til Folkemødet betyder, at hun er en stærk tilføjelse, der kan hjælpe Folkemødet med at udvikle sig. Jeg og den øvrige bestyrelse ser frem til samarbejdet om at skabe hele Danmarks Folkemøde," siger Vibe Klarup, der på generalforsamlingen blev genvalgt på formandsposten.
Søs Marie Serup ser frem til at bidrage til den videre udvikling af Folkemødet, som hun ser som en vigtig demokratisk institution:
"Det har aldrig været vigtigere at arbejde for den gode konstruktive demokratiske samtale end nu. Det er for sjældent vi træder ud af vores egne meningssiloer og mødes med et åbent sind og ægte nysgerrighed, men det sker på Folkemødet," siger Søs Marie Serup.
Efter generalforsamlingen består Foreningen Folkemødets bestyrelse nu af:
- Vibe Klarup, formand for Rådet for Socialt Udsatte og Direktør for Hjem til Alle Alliancen
- Olav Hesseldahl, medskaber af Ungdommens Folkemøde
- Thomas Thors, borgmester i Bornholms Regionskommune
- Bruno Månsson, advokat og indehaver af Paragraf Plus med møderet for Højesteret
- Alfred Josefsen, bestyrelsesformand i Unicef Danmark, foredragsholder og ledelseskonsulent
- Søs Marie Serup, direktør i By Serup og politisk kommentator på TV2 News
Omtalte personer

Søs Marie Serup Laybourn
Politisk kommentator, selvstændig kommunikationsrådgiver i By Serup

Connie Hedegaard
Formand, OECD’s Round Table for Sustainable Development, præsident for Kræftens Bekæmpelse 2025-, fhv. minister & MF (K), EU-kommissær, bestyrelsesmedlem i Danfoss, Villum fonden og BBVA

Vibe Klarup
Generalsekretær, Amnesty International Danmark, næstformand, Invi - Institut for vilde problemer
- Se stemmeprocenten i dit område: Stor demokratisk ulighed i naboområder
- Det er en sensation, at Jordskreds kandidater blev valgt ind. Bevægelsens næste kapitel bliver afgørende
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Ventetid er ikke altid sød. I ngo'erne bides der negle, mens man venter på regeringsdannelsen
- Fagbevægelsens udviklings- og bistandsorganisation skifter navn



























