
Holger Rune er ny ambassadør for Børns Vilkår.
Det oplyser organisationen i en pressemeddelelse.
Som ambassadør skal Holger Rune indsamle penge til BørneTelefonen, og understøtte organisationens budskaber.
"Jeg er meget bevidst om den gode opvækst og barndom, jeg selv har haft, og jeg er taknemmelig for de mange muligheder, det har givet mig. Desværre er det ikke alle, der er så privilegerede, og det gør et virkelig stort indtryk på mig, når jeg hører om børn, der er udsat for svigt, " udtaler Holger Rune, der før har indsamlet penge til Børns Vilkår.
Børns Vilkår er en social humanitær interesseorganisation, der har til formål at bekæmpe svigt af børn i Danmark, blandt andet gennem initiativer som BørneTelefonen.
"Vi ved, at børn og unges trivsel fylder meget for Holger Rune, og vi er taknemmelige for, at så stort et sportsnavn vil hjælpe os med at sætte fokus på børn og unges trivsel i Danmark," udtaler Lisbet Christoffersen, kommunikationschef i Børns Vilkår.
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Røde Kors startede som en bragende fiasko på Dybbøls slagmark, men kom til at forme det danske velfærdssamfund
- Giver det magt at have statsministerens nummer i sin mobil? Ikke nok, hvis man spørger Anders Ladekarl
- Generalsekretær: Foreningslivet er ikke nostalgi og kulturarv. Det er samfundskritisk infrastruktur























