Mads Lebech
Henrik TvarnøTidligere borgmester bliver direktør for A.P. Møller Fonden
A.P. Møller Fonden har udnævnt Mads Lebech som ny direktør.
Mads Lebech afløser Henrik Tvarnø, der går på pension i slutningen af september efter at have været direktør for fonden i mere end 12 år.
"Vi glæder os til at byde Mads Lebech velkommen. Jeg har stor tillid til, at Mads Lebech med sin baggrund kan tilføre nyt blod til fonden," siger formand for fonden, Ane Mærsk Mc-Kinney Uggla i en pressemeddelelse.
Mads Lebech er forhenværende konservativ borgmester på Frederiksberg, hvor han sad på borgmesterposten i perioden 2001 til 2009.
Tidligere har han også været direktør for Industriens fond og direktør i Tryghedsgruppen.
Den nye formand er uddannet jurist fra Københavns Universitet og er næstformand for bestyrelsen i Tivoli og By & Havn.
Mads Lebech tiltræder som direktør for A.P. Møller Fonden 15. august.
Indsigt
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan er sikkerhedssituationen for ansatte i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvordan styrker man sikkerheden i ngo'er, der arbejder i Gaza?
Mike Villa Fonseca spørger Torsten Schack PedersenHvordan er det civile beredskab repræsenteret i NOST?
- B 65 At bevare momsfritagelse for undervisning i bevægelse, sundhed og trivsel (Skatteministeriet)1. behandling
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 116 Hvidvaskloven med videre (Erhvervsministeriet)1. behandling
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Afsløring får styrelse til at undersøge millionstøtte til center for voldsofre
- Københavns Kommune vil mindes byens dræbte kvinder. Men de har glemt tre
- LA reagerer på Altinget-afsløring: Vi skylder udsatte borgere mere end flotte powerpoints og gode ansøgninger
- DF lokker med billig benzin for at få støtte til borgerforslag. Ekspert kalder det ”mild form for bestikkelse”


































