
Kasper Sand Kjær får 60 dages betinget fængsel og 80 timers samfundstjeneste for i strid med sandheden at have meldt sit kreditkort stjålet.
Det skriver DR.
Den tidligere S-politiker var sigtet for at have anmeldt, at hans kreditkort blev stjålet, og misbrugt dette ved at hæve 45.310 kroner.
Hertil forsøgte Sand Kjær efter anmeldelsen at få banken til at betale beløbet tilbage på hans konto, og han var derfor også sigtet for forsøg på bedrageri.
Kasper Sand Kjær erkendte forløbet og anker ikke dommen.
Lovovertrædelsen skete i maj sidste år, da Kasper Sand Kjær sad i Folketinget for Socialdemokratiet.
I oktober samme år meldte han dog, at han stoppede i politik "alene af den grund, at det er det rigtige for mig. Fordi jeg har lyst til at prøve et liv udenfor politik".
Sand Kjær trak sig som formand for Dansk Institut for Partier og Demokrati onsdag 11. september.
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Røde Kors startede som en bragende fiasko på Dybbøls slagmark, men kom til at forme det danske velfærdssamfund
- Giver det magt at have statsministerens nummer i sin mobil? Ikke nok, hvis man spørger Anders Ladekarl
- Generalsekretær: Foreningslivet er ikke nostalgi og kulturarv. Det er samfundskritisk infrastruktur

























