3: Hvorfor bruger Dan Jørgensen ikke 5G som trumfkort?

Af Stefan Ring Støhrmann
Radionetværkschef hos 3
Regeringen og særligt Dan Jørgensen (S) - ministeren for teleområdet - får nu en del kritik fra Dansk Folkeparti og Venstre for ikke at ville afsætte penge på finansloven til at fortsætte bredbåndspuljen. Formålet med puljen har tidligere været at yde tilskud til at forbedre internetdækningen i Danmark. Oppositionen fremhæver puljen som et vigtigt middel til at sikre, at alle danskere får adgang til internetforbindelser med download på mindst 100 Mbit/s.
Hos 3 er vi ikke tilhængere af bredbåndspuljen. Den forvrider konkurrencen på markedet, da den har været designet således, at det i praksis kun har været muligt at få tilskud til kablede forbindelser.
Vi er derfor glade for at se, at ministeren tilsyneladende holder fast. Han forsvarer sig med, at bredbåndspuljen er ’en dråbe i havet’ i forhold til branchens årlige milliardstore investeringer.
Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
Debatindlæg kan sendes til debat@altinget.dk.
Han har samtidig fået Energistyrelsen til at lave en fremskrivning af den gruppe af danske boliger og virksomheder, der ikke har adgang til 100 Mbit/s download. Gruppen udgør nu seks procent, og styrelsens analyse viser, at på baggrund af bredbåndsselskabernes forventninger til fremtidig kabeludrulning, vil restgruppen udgøre en-to procent i 2025.
5G som trumfkort
Det er jo gode nyheder. Men hos 3 undrer vi os over, at ministeren ikke bruger 5G som trumfkort.
Hos 3 er vi ikke tilhængere af bredbåndspuljen. Den forvrider konkurrencen på markedet.
Stefan Ring Støhrmann
Radionetværkschef hos 3
Næste år får teleselskaberne adgang til de høje 5G-frekvenser, og dermed kan vi tilbyde internet med fiberlignende hastigheder – trådløst. Ifølge netværksleverandøren Ericsson er mobilt bredbånd via 5G et af de første brugsscenarier, hvor potentialet i 5G kommer samfundet til gode.
Ministeren bør tage dette ’es’ med på hånden. Jeg vurderer, at hvis ministeren tager 5G-udrulningen med i sin fremskrivning, så når han i mål langt før 2025.
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Kommunernes udgifter til Microsoft er næsten fordoblet på seks år: "Det er en ret voldsom stigning"
- Psykiatrifonden: Fire ud af ti unge bruger chatbots som terapeut. Det er på tide at sætte et sikkerhedsnet op
- DTU-rektor: AI-spareplaner på universiteterne vil føre til dårligere forskning
- Ugens digitalchef: Sådan bruger vi kunstig intelligens i sundhedsvæsenet

















