Dansk Musiker Forbund: Musikere skal sikres retfærdige streamingvederlag ved lov

Danskerne er glade for at streame musik, og det er umiddelbart rigtigt godt, at vi har et udbud af indbydende og lovlige musiktjenester med et stort repertoire. Men det er et kæmpe problem, at de vederlag, som musikudøverne får udbetalt, er så små, at de nærmest må anses som en hån.
Den eksisterende forretningsmodel har den indbyggede tendens, at betalingen til musikudøverne per stream af et musiknummer falder og falder, mens værdien på børserne af for eksempel musiktjenesten Spotify stiger og stiger.
FN's ophavsretsorganisation, Wipo, publicerede 1. juni en rapport, der redegør for en lang række af sådanne misforhold. Det er åbenbart, at musikudøverne ikke får passende og forholdsmæssigt vederlag i dag, så der skal ske noget lovgivningsmæssigt.
Det er åbenbart, at musikudøverne ikke får passende og forholdsmæssigt vederlag i dag, så der skal ske noget lovgivningsmæssigt
Søs Nyengaard
Formand, Dansk Musiker Forbund
Der arbejdes med sagen i andre europæiske lande. Det britiske parlament har gennem et stykke tid afholdt høringer om spørgsmålet, og en lang række af store britiske musiknavne som Rolling Stones, Paul McCartney og Kate Bush har skrevet til premierminister Boris Johnson og bedt ham give værdien af musikken tilbage til kunstnerne.
Brug Wipos anbefalinger
Musikudøverne har gennem det seneste tiår oplevet et markant fald i indtægterne fra indspillet musik. Det er sket, i takt med at salget af cd'er er blevet erstattet af digital distribution.
Musikudøverne har i stedet – som de praktiske mennesker, som de er – øget fokus på liveindtægter. Coronapandemien har imidlertid demonstreret, at et for ensidigt fokus på liveindtægter gør musikudøverne urimeligt sårbare.
Det er på tide at ændre betingelserne, så den store værditilvækst, der sker på de digitale musikplatforme, også kommer musikudøverne til gode – uanset på hvilken teknisk måde musikken spiller.
Folketinget skal til efteråret gennemføre anden del af EU's direktiv om ophavsretten i det digitale indre marked. Direktivet forpligter Danmark til at sikre, at blandt andet de udøvende kunstnere får et passende og forholdsmæssigt vederlag, når for eksempel deres musikindspilninger udnyttes.
Vi håber, at vores kulturminister, Joy Mogensen (S), og Folketing i gennemførelsen af direktivet vil tage for sig af de forslag og anbefalinger, som Wipo-rapporten er fremme med.
En uoverdragelig ret til vederlag administreret af et forvaltningsselskab på samme måde, som vi kender det, når musikken bliver spillet i radioen, er en oplagt mulighed for forbedring.
Indsigt
Lisbeth Knudsen73 årI dag
Strategidirektør, Altinget og Mandag Morgen, formand, Niras, Odense Symfoniorkester og Rønnow, Leth og Gori Arkitekter, Foreningen TjekDet, Medlem af bestyrelsen, Velux Fonden, Sjællandske Medier og Health Tech Hub Copenhagen.
Finn Kensing76 år8. juni
Professor emeritus, dr. scient., Datalogisk Institut, Københavns Universitet
Søren Bregenholt55 år8. juni
Chef for forskning og udvikling, Novo Nordisk, fhv. bestyrelsesformand, Medicon Valley Alliance
- Karina Lorentzen Dehnhardt spørgerHvilke initiativer vil ministeren tage, så Danmark også får ført sager mod techgiganterne?

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
- B 84 Anvendelse af kunstig intelligens i forbindelse med behandling af ansøgninger om dansk indfødsret (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- L 111 Lov om supplerende bestemmelser til forordningen om kunstig intelligens (Digitaliseringsministeriet)1. behandling
- L 96 Lov om leje (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på

















