Nikolaj Vitting Hermann har hidtil har været konstitueret chef for tv og tværgående i DR Medier.
Nu bliver han ansat permanent som chef.
Det skriver DR i en pressemeddelelse.
Som chef for tv, kommer Nikolaj Vitting Hermann til at stå med ansvaret for DR1, DR2 og DR's tværgående satsninger.
"Jeg glæder mig til at være med til at drive den langsigtede og strategiske udvikling af vores indhold til DR1, DR2, dr.dk, vores tværgående satsninger og nyhedstilbud," siger Nikolaj Vitting Hermann i pressemeddelelsen.
Ansættelsen af Nikolaj Vitting Hermann er en del af den organisationsændring, der blev sat i gang i DR Medier tidligere på året, hvor hele organisationen skal arbejde mere digitalt.
Nikolaj Vitting Hermann har tidligere været tværmediel redaktør for satsninger og ansvarlig for partnerskaber og programredaktør på DR1. Inden da var han ledende redaktør på Ræson.
Indsigt
- Karina Lorentzen Dehnhardt spørgerHvilke initiativer vil ministeren tage, så Danmark også får ført sager mod techgiganterne?

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
- B 84 Anvendelse af kunstig intelligens i forbindelse med behandling af ansøgninger om dansk indfødsret (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- L 111 Lov om supplerende bestemmelser til forordningen om kunstig intelligens (Digitaliseringsministeriet)1. behandling
- L 96 Lov om leje (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter
- I fremtiden hedder din sidemakker ChatGPT. Og det er kun de rigeste, der vinder på det
- Schaldemose: Det er bevidst manipulation at kalde EU-lov for chatkontrol. Det handler om at beskytte vores børn
- Forsker om politiets brug af omstridt software: "Det er fejlagtigt at tro, at Palantir ikke har adgang til data"
- International forsker advarer: Når mennesker ledes af maskiner, skader det demokratiet






















