Ekspert efter kritik af Energinet: Man kan ikke outsource ansvar for it-sikkerhed

Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
2. maj 2022 kl. 01.00
Rigsrevisionen har i en ny beretning rettet hård kritik mod Energinet på grund af en beslutning om at outsource langt størstedelen af selskabets it-drift til eksterne firmaer.
Rigsrevisionen finder, at der i outsourcingen ikke er taget tilstrækkelig højde for it-sikkerheden, ligesom at den finder, at det er risikabelt i sig selv at outsource driften af en forsyningskritisk del af den kritiske infrastruktur til eksterne.
Energinet mener dog selv, at virksomheden ikke har opført sig risikabelt, da den ikke har outsourcet alt, og fordi den beholder sin fysiske infrastruktur på sin egen adresse.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Digital kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Digital
Indsigt
Lisbeth Knudsen73 årI dag
Strategidirektør, Altinget og Mandag Morgen, formand, Niras, Odense Symfoniorkester og Rønnow, Leth og Gori Arkitekter, Foreningen TjekDet, Medlem af bestyrelsen, Velux Fonden, Sjællandske Medier og Health Tech Hub Copenhagen.
Finn Kensing76 år8. juni
Professor emeritus, dr. scient., Datalogisk Institut, Københavns Universitet
Søren Bregenholt55 år8. juni
Chef for forskning og udvikling, Novo Nordisk, fhv. bestyrelsesformand, Medicon Valley Alliance
- Karina Lorentzen Dehnhardt spørgerHvilke initiativer vil ministeren tage, så Danmark også får ført sager mod techgiganterne?

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
- B 84 Anvendelse af kunstig intelligens i forbindelse med behandling af ansøgninger om dansk indfødsret (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- L 111 Lov om supplerende bestemmelser til forordningen om kunstig intelligens (Digitaliseringsministeriet)1. behandling
- L 96 Lov om leje (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på

















