Bliv abonnent
Annonce
Om  
Monika Rubin
Jeppe Søe

Jeppe Søe er Moderaternes nye it-ordfører

51-årige Jeppe Søe har arbejdet som blandt andet journalist, foredragsholder og rådgiver.
51-årige Jeppe Søe har arbejdet som blandt andet journalist, foredragsholder og rådgiver.Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
20. december 2022 kl. 10.25

Moderaterne har fordelt sine ordførerskaber, og 51-årige Jeppe Søe er valgt som ny ordfører for digitalisering og it.

Han er journalist, foredragsholder og rådgiver og har blandt andet en fortid som tv-vært. Jeppe Søe bliver også ny ordfører for værdi, kirke og beskæftigelse, og så har han fået en plads i Folketingets Præsidium.

Jeppe Søe var med til at stifte Moderaterne og har i mange år udvist interesse for politik. Han har tidligere stillet op for Konservative, han gik med i Ny Alliance og han var tilbage i 2009 medstifter af Borgerligt Centrum.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026