
Malou Aamund, der har været Googles danske direktør siden 2016, har valgt at fratræde sin stilling ved udgangen af september.
Det skriver blandt andre Berlingske.
I 2016 tiltrådte Malou Aamund stillingen som Googles danske direktør. Nu – seks år efter – har hun valgt at fratræde sin stilling til fordel for en bestyrelseskariere.
”Min tid i Google har været den bedste periode i min karriere, og det er ikke nemt at forlade så vigtigt et job. Men nu er tidspunktet det ideelle for mig til at starte en fuldtids bestyrelseskarriere, og jeg har for nylig påtaget mig tre nye poster,” udtaler Malou Aamund i en kommentar ifølge Berlingske.
Bestyrelseskarrieren, som Malou Aamund har intentioner om at forfølge fremadrettet, skal finde sted i bestyrelserne for transportgiganten DSV, Lego-ejernes Kirkbi, høreapparatvirksomheden WS Audiology og Lego-fonden. Derudover er hun bestyrelsesfomand for det tyske Thingproject GmbH.
Malou Aamund har en fortid i Microsoft Danmark fra 2001 til 2016, hvor hun bestred stillingerne som salgsdirektør og marketingdirektør i henholdsvis 12 og 3 år.
Desuden blev hun i 2007 valgt til Folketinget for partiet Ny Alliance, som hun senere skiftede ud med partiet Venstre.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt
Lisbeth Knudsen73 årI dag
Strategidirektør, Altinget og Mandag Morgen, formand, Niras, Odense Symfoniorkester og Rønnow, Leth og Gori Arkitekter, Foreningen TjekDet, Medlem af bestyrelsen, Velux Fonden, Sjællandske Medier og Health Tech Hub Copenhagen.
Finn Kensing76 år8. juni
Professor emeritus, dr. scient., Datalogisk Institut, Københavns Universitet
Søren Bregenholt55 år8. juni
Chef for forskning og udvikling, Novo Nordisk, fhv. bestyrelsesformand, Medicon Valley Alliance
- Karina Lorentzen Dehnhardt spørgerHvilke initiativer vil ministeren tage, så Danmark også får ført sager mod techgiganterne?

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
- B 84 Anvendelse af kunstig intelligens i forbindelse med behandling af ansøgninger om dansk indfødsret (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- L 111 Lov om supplerende bestemmelser til forordningen om kunstig intelligens (Digitaliseringsministeriet)1. behandling
- L 96 Lov om leje (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på

















