Medlem af hovedbestyrelsen i IDA, Svend Tøfting, er blevet tildelt en Lifetime Achievement Award for sit arbejde med området for intelligente transport systemer (ITS) af den internationale ITS-organisation.
Det skriver IDA i en pressemeddelelse.
Svend Tøfting har været med til at grundlægge ITS Danmark, der er en interesseorganisation for danske virksomheder, myndigheder, forskningsinstitutioner, regioner og kommuner, der arbejder med intelligente transportsystemer og løsninger.
Svend Tøfting var formand for ITS Danmark i 12 år af foreningens 16-årige levetid og er en del af IDA's panel af tekniske talspersoner, hvor han bruges som ekspert på trafikområdet.
Derudover har Svend Tøfting blandt andet været initiativtager til den årlige konference "Fremtidens Transport" og Vejforum, hvorunder der også er årlige konferencer, samt været redaktør for Dansk Vejtidsskrift (i dag Trafik & Veje) gennem 30 år.
Svend Tøfting blev tildelt Lifetime Achievement Award ved ITS-verdenskongressen i Singapore.
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Kommunernes udgifter til Microsoft er næsten fordoblet på seks år: "Det er en ret voldsom stigning"
- Psykiatrifonden: Fire ud af ti unge bruger chatbots som terapeut. Det er på tide at sætte et sikkerhedsnet op
- DTU-rektor: AI-spareplaner på universiteterne vil føre til dårligere forskning
- Ugens digitalchef: Sådan bruger vi kunstig intelligens i sundhedsvæsenet


















