S og SF: Facebook og Google skal være bedre til at følge op på klager

Når en pige viser et ar, er det så et godt eller dårligt ar. Hvad med en kniv? Vi kan ikke fjerne alle billeder af knive i verden.
Martin Ruby
Head of public policy, Facebook
I Altingets gård blev der lagt op til debat om regulering af sociale medier, efter at der i går kom en ny undersøgelse fra Mandag Morgen, der har undersøgt danskernes holdning til regulering og ytringsfrihed på sociale platforme.
Panelet bestående af Karina Lorentzen (SF), Jeppe Bruus (S), Martin Ruby, Head of public policy i Facebook og Christine Sørensen, Government affairs and public policy manager i Google, debatterede blandt andet de sociale platformes ansvar for at reagere på klager fra brugerne.
Karina Lorentzen (SF) sagde, at der var et større behov for gennemsigtighed i, hvad der bliver fjernet på sociale platforme som Facebook og Google:
Indsigt
Lisbeth Knudsen73 årI dag
Strategidirektør, Altinget og Mandag Morgen, formand, Niras, Odense Symfoniorkester og Rønnow, Leth og Gori Arkitekter, Foreningen TjekDet, Medlem af bestyrelsen, Velux Fonden, Sjællandske Medier og Health Tech Hub Copenhagen.
Finn Kensing76 år8. juni
Professor emeritus, dr. scient., Datalogisk Institut, Københavns Universitet
Søren Bregenholt55 år8. juni
Chef for forskning og udvikling, Novo Nordisk, fhv. bestyrelsesformand, Medicon Valley Alliance
- Karina Lorentzen Dehnhardt spørgerHvilke initiativer vil ministeren tage, så Danmark også får ført sager mod techgiganterne?

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
- B 84 Anvendelse af kunstig intelligens i forbindelse med behandling af ansøgninger om dansk indfødsret (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- L 111 Lov om supplerende bestemmelser til forordningen om kunstig intelligens (Digitaliseringsministeriet)1. behandling
- L 96 Lov om leje (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på

















