TDC-selskabet har ansat Christina Bisgaard Laursen som ny finansdirektør for Nuuday og John Henriksen som ny direktør for TDC Erhverv. De to nye direktører komme begge fra egne rækker.
Det skriver Computerworld.
I sidste uge blev TDC-veteran Michael Moyell Juul udnævnt som ny administrerende direktør for Nuuday, men direktionens oprustning stoppede ikke der.
Nyansatte finansdirektør Christina Bisgaard Laursen har været ansat i TDC de seneste 15 år, hvor hun inden skiftet til Nuuday var finansdirektør i YouSee. Hun erstatter Simon Højmose, der forlader posten efter gensidig aftale.
"Jeg er glad for, at Christina Bisgaard Laursen bliver vores nye CFO i Nuuday. Christina har en bred forretningsmæssig erfaring og forståelse, og hun er den helt rigtige person til at føre Nuuday ind i den videre proces med at blive en selvstændig og agil virksomhed med fokus på at investere i gode kundeoplevelser og nye innovative produkter," lyder det i en meddelelse fra nyansatte Nuuday-direktør Michael Moyell Juul, der overtog stillingen fra hollandske Jaap Postma.
John Henriksen har været ansat i TDC siden februar 2003. Han har tidligere stået i spidsen for marketing og salg i TDC Erhverv, men de seneste tre år har han haft ansvaret for TDC Erhvervs kundevendte enheder.
”Da vi lancerede Nuuday i marts, var det med ambitionen om at blive en endnu mere innovativ og kundeorienteret virksomhed. John Henriksen har de seneste år med stor succes stået i spidsen for TDC Erhvervs kundevendte processer og har været tæt involveret i udviklingen af TDC Erhvervs nye strategi," lyder det i meddelelsen fra Michael Moyell Juul.
De to nye direktører tiltrådte stillingerne 19. november.
- Tidligere Palantir-ansat: Danmark er ved at lægge sin sikkerhed i hænderne på Trumps tech-inderkreds
- Digitaliseringsministeren har næsten kun ansvar for MitID. Det er en ommer
- Dansk It: Danmarks næste regering skal tackle borgernes digitale mistillid
- Forsker: Overvågning af arbejdslivet er blevet et vilkår, som ingen af dine chefer kan gøre noget ved
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres

















