
Det er en erfaren mand med bred baggrund i den europæiske telebranche, der den 1. oktober sætter sig til rette på direktionsgangen hos Nuuday.
Virksomheden, der er en del af TDC-koncernen og står bag en række kendte varemærker som YouSee, Telmore og Hiper, har nemlig ansat spanske Carlos Moreno Alonso som ny direktør for teknologi og information.
”Carlos kombinerer tung international erfaring med en dokumenteret evne til at drive komplekse digitale transformationer. Han har leveret resultater i nogle af Europas mest konkurrencedygtige teleselskaber, og vi er overbeviste om, at han er den rette til at tage Nuuday ind i den næste fase,” siger Christian Thrane, direktør i Nuuday.
Danmark er ikke det første europæiske land, hvor Carlos Moreno Alonso har haft en ledende rolle i telebranchen. I løbet af de seneste 25 år har han haft ledende stillinger i Spanien, Italien og Storbritannien.
”Jeg er begejstret for at blive en del af Danmarks største og førende tele- og teknologivirksomhed og bygge videre på det stærke digitale fundament, Nuuday står på,” siger Carlos Moreno Alonso.
Carlos Moreno Alonso afløser Monika Gullin, der har valgt at fratræde sin stilling.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt
Lisbeth Knudsen73 årI dag
Strategidirektør, Altinget og Mandag Morgen, formand, Niras, Odense Symfoniorkester og Rønnow, Leth og Gori Arkitekter, Foreningen TjekDet, Medlem af bestyrelsen, Velux Fonden, Sjællandske Medier og Health Tech Hub Copenhagen.
Finn Kensing76 år8. juni
Professor emeritus, dr. scient., Datalogisk Institut, Københavns Universitet
Søren Bregenholt55 år8. juni
Chef for forskning og udvikling, Novo Nordisk, fhv. bestyrelsesformand, Medicon Valley Alliance
- Karina Lorentzen Dehnhardt spørgerHvilke initiativer vil ministeren tage, så Danmark også får ført sager mod techgiganterne?

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
- B 84 Anvendelse af kunstig intelligens i forbindelse med behandling af ansøgninger om dansk indfødsret (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- L 111 Lov om supplerende bestemmelser til forordningen om kunstig intelligens (Digitaliseringsministeriet)1. behandling
- L 96 Lov om leje (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på




















