
KMD har fundet en ny administrerende direktør i Thomas Jul. Det sker, efter svenske Per Johansson har meldt sin afgang efter fire år på direktørposten.
Det skriver KMD i en pressemeddelelse.
"Det er en ære for mig at være en del af KMDs fremtidige udvikling, og jeg ser frem til at arbejde sammen med de yderst kompetente medarbejdere og ledere i KMD samt udnytte NEC-gruppens globale styrke til at gøre denne vision til virkelighed," lyder det fra Thomas Jul.
Han tiltræder stillingen 1. januar, hvor han afløser Per Johansson, der har været administrerende direktør siden 2021.
"Store nyheder i dag. Som mange af jer allerede har bemærket, er jeg trådt tilbage som administrerende direktør i KMD. Efter syv år med virksomheden og næsten fire år som administrerende direktør er tiden kommet til at åbne nye døre, både for KMD og mig selv," skriver Per Johansson på LinkedIn.
Thomas Jul har tidligere været direktør hos Nets og senest leder hos betalingsudbyderen Inpay. Han er uddannet civilingeniør i softwareudvikling fra Aalborg Universitet i 1993.
KMD blev stiftet i 1971 og er en af Danmarks største it-virksomheder. Virksomheden er hovedleverandør af digitale løsninger til både offentlige og private virksomheder.
Emner i denne artikel
Indsigt
Lisbeth Knudsen73 årI dag
Strategidirektør, Altinget og Mandag Morgen, formand, Niras, Odense Symfoniorkester og Rønnow, Leth og Gori Arkitekter, Foreningen TjekDet, Medlem af bestyrelsen, Velux Fonden, Sjællandske Medier og Health Tech Hub Copenhagen.
Finn Kensing76 år8. juni
Professor emeritus, dr. scient., Datalogisk Institut, Københavns Universitet
Søren Bregenholt55 år8. juni
Chef for forskning og udvikling, Novo Nordisk, fhv. bestyrelsesformand, Medicon Valley Alliance
- Karina Lorentzen Dehnhardt spørgerHvilke initiativer vil ministeren tage, så Danmark også får ført sager mod techgiganterne?

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
- B 84 Anvendelse af kunstig intelligens i forbindelse med behandling af ansøgninger om dansk indfødsret (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- L 111 Lov om supplerende bestemmelser til forordningen om kunstig intelligens (Digitaliseringsministeriet)1. behandling
- L 96 Lov om leje (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på




















