29. september 2013 kl. 07.00
For tiende gang uddeles Ting-Prisen til en dansk politiker for særlig evne til at kommunikere, så Christiansborg kommer tættere på borgerne.
Priskomiteen består 2013-15 af kommunikationsrådgiver Søs Marie Serup Laybourn, kommunikationsrådgiver og adm. direktør i Rud Pedersen Jan Juul Christensen samt Altinget.dks chefredaktør Rasmus Nielsen. De har nomineret tre kandidater:
Kristian Thulesen Dahl (DF)
Det er en nærmest umulig opgave opgave at efterfølge Pia Kjærsgaard som formand for Dansk Folkeparti. Få spåede Kristian Thulesen Dahl store chancer for at fastholde Dansk Folkepartis position. Positionen er ikke bare holdt, den er også udbygget. Tilslutningen til Dansk Folkeparti har aldrig været højere. Sådan måler man kommunikation.
Henrik Sass Larsen (S)
For blot to år siden blev erhvervs- og vækstminister Henrik Sass Larsen dømt skyldig per rocker-association og kasseret som ministeremne. Med en præcist udmålt strategi har Henrik Sass Larsen på rekord tid kæmpet sig fra det mest ydmyge hjørne i den socialdemokratiske folketingsgruppe til magtens tinder som minister. Det vidner om klog kommunikation.
Margrethe Vestager (R)
Økonomi- og indenrigsminsiter Margrethe Vestager indtager toppen af magtlisterne som bevis for betydelige kommunikationsevner. Samtidig er Vestager de sociale mediers ukronede dronning og evner derigennem at gøre politik let tilgængeligt for folk. Om hun deler billeder af småkagerne til radikale gruppemøder, forklarer tunge økonomiske analyser eller kommenterer sammenholdet i regeringen, så er Vestager en modig og tydelig kommunikatør. Sådan er det jo.
Med prisen følger en skulptur af billedhuggeren Pontus Kjerrman.
Den uddeles onsdag 2. oktober 2013 kl. 14 hos Altinget.dk, Frederiksholms Kanal 20 i København.
Tidligere er Ting-Prisen gået til bl.a. Helle Thorning-Schmidt (S), Pia Kjærsgaard (DF), Villy Søvndal (SF) og Søren Pind (V).
Indsigt
Lisbeth Knudsen73 årI dag
Strategidirektør, Altinget og Mandag Morgen, formand, Niras, Odense Symfoniorkester og Rønnow, Leth og Gori Arkitekter, Foreningen TjekDet, Medlem af bestyrelsen, Velux Fonden, Sjællandske Medier og Health Tech Hub Copenhagen.
Finn Kensing76 år8. juni
Professor emeritus, dr. scient., Datalogisk Institut, Københavns Universitet
Søren Bregenholt55 år8. juni
Chef for forskning og udvikling, Novo Nordisk, fhv. bestyrelsesformand, Medicon Valley Alliance
- Karina Lorentzen Dehnhardt spørgerHvilke initiativer vil ministeren tage, så Danmark også får ført sager mod techgiganterne?

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Peter Skaarup spørger Rasmus StoklundHvilke redskaber anvender myndighederne til at forebygge radikalisering via sociale medier?
- B 84 Anvendelse af kunstig intelligens i forbindelse med behandling af ansøgninger om dansk indfødsret (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- L 111 Lov om supplerende bestemmelser til forordningen om kunstig intelligens (Digitaliseringsministeriet)1. behandling
- L 96 Lov om leje (Social- og Boligministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på

















