Bliv abonnent
Annonce

Ugens digitalchef: Vores AI-telefonrobot gav borgerne uheldige oplevelser, fordi teknologien ikke var moden

"Det kræver konstant opmærksomhed at være i spændingsfeltet mellem innovativ udvikling og stabil drift," siger Niels Pedersen.
"Det kræver konstant opmærksomhed at være i spændingsfeltet mellem innovativ udvikling og stabil drift," siger Niels Pedersen.Foto: Esbjerg Kommune
21. marts 2025 kl. 05.00

Hvilke nye digitale løsninger har I haft mest succes med, når det kommer til at gavne borgere eller medarbejdere i hverdagen?

Vi arbejder med standardiserede og sammenhængende it-løsninger. Vi har netop implementeret en ny bruger- og autorisationsstyring – IGA – der, i kombination med nyt HR-system, giver en bedre og mere ensartet brugeroprettelsesproces og større sikkerhed for, at medarbejdere har de nødvendige og tilstrækkelige rettigheder fra første arbejdsdag i kommunen.

Ugens digitalchef

Hver uge spørger vi en offentlig leder med ansvar for digitalisering, hvad de arbejder med lige nu, hvad der virker, og hvad der slog fejl.

For der er drøn på idéudviklingen og eksperimenterne i landets kommuner og regioner, når det gælder teknologiens nye muligheder.

Danmark mangler hænder inden for alt fra ældre, sundhed og socialrådgivning til skoler, børnehaver og klimatilpasning. Samtidig skal kommuner og regioner spare på administration.

Budskabet fra Christiansborg er, at teknologien skal være med til at løse udfordringerne. For mange ledere i det offentlige er opgaven at få det til at ske. Men hvordan?

Kender du én, der skal være - eller er du selv - næste uges digitalchef? Skriv til carolineb@altinget.dk

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026