
Forhenværende chef for Forsvarets Efterretningstjeneste Lars Findsen er blevet tilkendt en erstatning på 211.850 kroner for uretmæssig varetægtsfængsling i 71 dage og uberettiget aflytning i omkring et år.
Det viser en aktindsigt foretaget af Ritzau, skriver DR.
Den på det tidspunkt hjemsendte FE-chef blev anholdt i december 2021, da han var mistænkt for at have lækket fortrolige oplysninger om det såkaldte kabelsamarbejde mellem Danmark og USA. Lars Findsen var efterfølgende varetægtsfængslet i 71 i dage.
Efter et længere forløb blev sagen – der både talte anklagen mod Lars Findsen og mod forhenværende forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V) – i november 2023 droppet af Anklagemyndigheden, fordi Anklagemyndigheden ikke ville fremlægge de klassificerede oplysninger for delvist åbne døre i Højesteret.
Lars Findsen har efterfølgende krævet erstatning for "de strafprocessuelle tvangsindgreb og tort", og det fik han 20. marts delvist tilkendt.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt
Leif Gjørtz Christensen75 årI dag
Fhv. kommunalbestyrelsesmedlem (EL), Odder, fhv. direktør, Viborg Kommune (2009-14)
Jørgen Jelstrup80 årI dag
Oberst, fhv. informationschef for Forsvarschefen, fhv. chef for Sergentskolen på Fyn, fhv. chef for Lokalforsvarsregion Fyn, Syd- og Sønderjylland
Peter Utzon Berg42 årI dag
Politisk chef, Novo Nordisk, fhv. kontorchef for ministersekretariatet, Statsministeriet

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardVil ministeren oversende de retningslinjer, der eksisterer vedrørende anmeldelser af dødsfald til Arbejdsskadestyrelsen?
Aaja Chemnitz spørger Peter HummelgaardVil Politiet i Grønland se på, hvordan der kan skabes mere fleksible rammer for at passe på deres betjente?




























