Danmark vinder første halvleg i kampen mod mindstelønsdirektiv

14. januar 2025 kl. 14.05
Stik mod forventningen lyder den foreløbige vurdering fra EU-Domstolen, at det omdiskuterede mindstelønsdirektiv helt skal annulleres.
Det er nemlig i strid med EU's traktat, som fastslår, at EU-Kommissionen ikke må lovgive om lønforhold, lyder det. Heller ikke selv om direktivet ikke ville få nogen praktisk betydning i Danmark.
Dermed har Danmark vundet første halvleg i slaget om mindstelønsdirektivet, som nu afventer sin endelige skæbne, når domstolen inden sommerferien ventes at komme med sin endelige afgørelse.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Erhverv kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Erhverv
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret




















