Bliv abonnent
Annonce

Ny debat: Hvordan kan en ny regering hjælpe os i mål med verdensmålene?

Danskernes forbrug&nbsp;er blandt de højeste i&nbsp;verden.&nbsp;Arkivfoto.<br>
Danskernes forbrug er blandt de højeste i verden. Arkivfoto.
Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
1. september 2022 kl. 05.00

FN’s bæredygtige verdensmål blev vedtaget i 2015. Derfor har vi snart brugt halvdelen af den tid, vi har, til at nå målene i 2030.

På flere områder er Danmark godt med, men særligt på målene om klima, miljø og forbrug halter vi bagefter. Danskerne bruger hvert eneste år over fire gange deres andel af jordens ressourcer, og Danmark scorer lutter dårlige karakterer inden for verdensmål 12 om ansvarligt forbrug og produktion.

 

I denne temadebat tager Altinget Verdensmål temperaturen på 2030-dagsordenen og spørger en række debattører, hvor de største svigt ligger, og hvad vi kan gøre for at få Danmark i mål i 2030.

  • Danskerne bruger over fire jordkloder om året. Hvordan kan politikere få bragt det tal ned? Og er danskernes forbrug politikernes ansvar?
  • Hvordan kan politikerne bidrage til mere ansvarligt forbrug og produktion?
  • Hvilke politiske forhandlinger bliver den mest afgørende for Danmarks bidrag til verdensmålene i næste valgperiode?
  • Hvad er det vigtigste, politikerne kan gøre for at få os i mål med verdensmålene?

Panelet består blandt andet af:

Steen Gade
Steen Gade
Formand, Regeringens Råd for Samfundsansvar og Verdensmål

Anja Philip
Anja Philip
Formand, forbrugerrådet Tænk

Sara Krüger Falk

Sara Krüger Falk
Formand, 2030-panelet

Ellen Marie Friis Johansen
Ellen Marie Friis Johansen
CSR-chef, Dansk Erhverv

Mette Gjerskov
Mette Gjerskov (S)
Medlem af Folketinget

Linea Søgaard-Lidell
Linea Søgaard-Lidell (V)
Folketingskandidat og medlem af Europaparlamentet

Jesper Dalgaard Pøhler
Jesper Dalgaard Pøhler
Bæredygtighedskonsulent

Jarl Krausing
Jarl Krausing
International chef, Concito og medlem, Regeringens Råd for Samfundsansvar og Verdensmål

Debatpanelet vil løbende blive udvidet med flere navne. Hvis du ønsker at bidrage til debatten, skal du sende din henvendelse til debatansvarlig Mathilde Brieghel på mathilde@altinget.dk for at aftale nærmere.

Læs også

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026