Bliv abonnent
Annonce

Regeringen løsner båndet til Kammeradvokaten og opretter en statsadvokat

Finansminister Nicolai Wammen (S) oplyser, at regeringen i 2028 forventer at være helt færdig med at etablere en Statsadvokat, der blandt andet skal tage sig af sager inden for forvaltningsret og udlændingeret.
Finansminister Nicolai Wammen (S) oplyser, at regeringen i 2028 forventer at være helt færdig med at etablere en Statsadvokat, der blandt andet skal tage sig af sager inden for forvaltningsret og udlændingeret.Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
18. december 2025 kl. 13.42

Regeringen skruer ned for sin brug af Kammeradvokaten.

I stedet skal staten selv stå for flere juridiske opgaver, ligesom flere områder fremover skal konkurrenceudsættes.

Det fremgår af en pressemeddelelse, hvor finansminister Nicolai Wammen (S) udtaler, at det sker for at bruge "pengene klogt" og sikre, at "staten får den bedste juridiske hjælp og rådgivning".

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026