Sigrid Friis
Anne Sophie Callesen
Morten Helveg PetersenTidligere formand for Radikal Ungdom stiller op som EP-spidskandidat

Sigrid Friis stiller op som spidskandidat for Radikale til Europa-Parlamentsvalget i sommeren 2024.
Det skriver hun i en pressemeddelelse.
Meldingen kommer i forlængelse af Morten Helveg Petersens exit, der efterlader Radikale uden spidskandidat til næste Europa-Parlamentsvalg.
Ved seneste valg i 2019 blev Morten Helveg og Karen Melchior valgt ind i Europa-Parlamentet for Radikale, men i 2022 forlod Karen Melchior partiet som konsekvens af kritik af arbejdsmiljøet under hende.
Der skal derfor helt nye kandidater på banen til valget næste sommer. Udover Sigrid Friis har også Anne Sophie Callesen, der er tidligere EU-ordfører for Radikale, meldt sit kandidatur til rollen som spidskandidat.
Sigrid Friis var formand for Radikal Ungdom i 2017-2019 og er i dag ansat som politisk konsulent i Dansk Fjernvarme. I 2018 modtog hun ”Women of Europe”-award fra European Movement International for sit europæiske engagement
Det bliver besluttet, hvem der skal være partiets nye spidskandidat i EU på partiets landsmøde 16.-17. september.
Omtalte personer
Indsigt

Pernille Vermund spørger Morten BødskovBør pensionsselskaber investere mere i iværksætteri?Besvaret
Udvalget spørger Jacob JensenHvem vil blive ramt på beskæftigelsen ved en halvering af dansk svineproduktion?Besvaret
Udvalget spørger Kaare Dybvad BekHvorfor beskæftiger arbejdsløshedskassen sig med udlejning af erhvervsejendomme som bibeskæftigelse?Besvaret
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Løkke varsler modtræk til Trumps medicinpriskrig
- Enhedslisten vil have åbenhed om aftaler efter stemmehandel mellem S og Alternativet: "Det skylder man vælgerne"
- Mød danskeren, der skal lægge arm med Trump























