Staten må ikke, men dagligvarekoncerner kan selv gøre klimamærke obligatorisk

3. juni 2022 kl. 01.00
Der er ingen love eller regler, der forhindrer de danske dagligvarekoncerner i kun at markedsføre fødevarer, der anvender et klimamærke.
Det oplyser Fødevarestyrelsen til Altinget.
Selvom staten ikke kan indføre et obligatorisk klimamærke, kan supermarkedskæder altså godt kræve, at fødevareproducenter og leverandører skal bruge den kommende mærkningsordning – ganske enkelt ved at stille det som en betingelse for at købe varerne.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Fødevarer kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fødevarer
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat













