Kommunaldirektør: Fondes udviklingsprojekter i kommunerne skal også tjene kernevelfærden

I disse år står kommunerne over for en dobbeltsidet udfordring: Vi skal fastholde den daglige drift og samtidig udvikle nye løsninger, der ruster os til fremtidens behov og de kommende reformer af vores samfund.
I denne kontekst er fondenes rolle blevet stadig vigtigere.
Men hvordan skaber vi et frugtbart samarbejde mellem kommuner og fonde, der sikrer både stabilitet og innovation?
Kommuner har ansvar for kernevelfærden – fra pleje og sundhed til skole og fritid. Fondenes engagement retter sig ofte mod udviklingsprojekter, som kan fremme nytænkning og effektive løsninger.
Denne arbejdsdeling kan virke naturlig, men den skaber også udfordringer: Hvordan sikrer vi, at udviklingsprojekterne ikke blot bliver eksperimenter, men reelle forandringer, der forankres i kommunernes drift?
I Odder Kommune har vi set, hvordan fondsmidler kan være en løftestang for nye initiativer.
Vores nye, flotte Folkepark, for eksempel, som blev til med hjælp fra Realdania. Eller den kommende renovering af Medborgerhuset i Hou. Eller i forbindelse med den nye Naturpark Svanegrund, som bliver Danmarks største.
Det er bare tre projekter ud af mange, hvor fonde, kommunen og i mange tilfælde stærke, frivillige kræfter har arbejdet sammen om at forankre et projekt, som er til gavn for lokalområdet.
Skal støtte kommunale kerneopgaver
Men forankringen kræver planlægning og dialog. Fondenes projekter må designes med tanke på den kommunale virkelighed, herunder de økonomiske og organisatoriske begrænsninger.
Et tæt samarbejde mellem parterne kan sikre, at nye indsatser ikke bliver løsrevne, men understøtter kerneopgaver som sundhed, trivsel og inklusion.
Selvom samarbejdet mellem kommuner og fonde har mange gevinster, er der også plads til forbedring.
Hosea Dutschke
Kommunaldirektør, Odder Kommune
Fremtiden byder på et ændret billede i kommunerne. En ændret demografi, udfordringer med rekruttering og ikke mindst implementeringen af den kommende lange række reformer kommer til at stille store krav til vores opgaveløsning.
Her er udvikling helt essentielt. Men det kræver, at vi ser udvikling som en integreret del af vores arbejde og ikke en luksus, som vi ikke har råd til.
Derfor skal vi sikre, at projekter er målrettede og relevante, og at vi allerede fra start tænker over, hvordan erfaringerne kan bruges i den daglige drift. Her kan fondene spille en vigtig rolle i at udfordre og inspirere kommunerne.
I Odder Kommune har vi oplevet, hvordan fondes fokus på bæredygtighed og borgerinddragelse har skubbet os i nye retninger, eksempelvis inden for kultur- og landdistriktsudvikling. På denne måde bliver samarbejdet et partnerskab, hvor begge parter lærer og udvikler sig.
Skal i højere grad opsøge kommunerne
Selvom samarbejdet mellem kommuner og fonde har mange gevinster, er der også plads til forbedring. Jeg vil opfordre fondene til at være mere opsøgende i forhold til kommunerne.
Mange kommuner – især mindre – har begrænsede ressourcer til at søge fondsmidler og udvikle projekter alene.
Skal fondene være med til at finansiere velfærdssamfundet?
Altinget Fonde ser nærmere på fondenes samfundsrolle i en ny temadebat.
Debatten spørger, om fondenes fokus på udviklingsprojekter i kommunerne er en tiltrængt håndsrækning eller nærmere bidrager til en øget driftsudgift.
Hvis du vil deltage i debatten, er du velkommen til at kontakte Sophie Bavnhøj.
Her kan fondene tage initiativet og bidrage til at bygge bro mellem ideer og implementering. Konkrete partnerskaber, som det vi har set inden for byudvikling og den grønne omstilling, kan være inspiration.
Kommuner og fonde har en fælles interesse i at skabe bæredygtige løsninger for samfundet. Ved at finde balancen mellem drift og udvikling kan vi gøre en reel forskel for borgerne – ikke bare i dag, men også på lang sigt.
Lad os derfor styrke dialogen og udbygge samarbejdet, så vi sammen kan skabe fremtidens velfærd.
Jeg ser frem til at fortsætte denne samtale og invitere til en tættere, mere strategisk dialog mellem kommuner og fonde. Det er i fællesskabet, vi finder de bedste løsninger.
Artiklen var skrevet af
Omtalte personer

















